Čtvrtek, 18 dubna, 2024
aktuálně
HomeRady a NávodyElektroskútr versus elektrokoloběžka, co si vybrat a proč

Elektroskútr versus elektrokoloběžka, co si vybrat a proč

Elektrická koloběžka nebo skútr jsou ekologickým dopravním prostředkem. Pro koho se hodí skútr a kdo by se měl rozhodnout pro koloběžku?

Hmotnost a rozměry

Z podstaty jsou elektrické koloběžky velmi subtilní. Zvolit by si je tak měli ti, kteří doslova spoří každý centimetr místa. Koloběžce snadno najdete místo i ve velmi malém bytě nebo v kanceláři. Navíc se s ní obejdete prakticky v jakémkoli provozu.

Naproti tomu elektroskútr je nutně větších rozměrů. Zejména robustnější modely lze doporučit všude tam, kde máte vyřešeno jejich parkování.

Účel využití

Koloběžku lze považovat za dobrý dopravní prostředek na cesty po městě. S koloběžkou se smíte vypravit i do pěší zóny, pokud je značkou povolen vjezd cyklistů. Některé dokonce umožňují složení a máte tak možnost s nimi pohodlně nastoupit i do MHD.

Zařízení s výkonem nad 350 W jsou vhodnější o terénu a poradí si i s kopcem. Na elektrokoloběžce se můžete i odrážet, byť vám to kvůli odporu půjde hůře. Pokud tedy máte potřebu se hýbat, pořiďte si koloběžku.

Elektrický skútr je vhodný na delší a náročnější trasy i mimo město. Ostatně výletům přeje i fakt, že na něj pohodlně umístíte i potřebná zavazadla. V některých případech navíc můžete na cestu přibrat i spolujezdce, nosnost skútru tomu odpovídá (až 180 kg).

Dojezd

Elektrická koloběžka dokáže sebe samotnou během jízdy dobíjet brzděním. To znamená úsporu několika kilometrů. I tak ale nemůžete počítat s extrémně dlouhým dojezdem. Obvykle se dojezd u dostupných modelů pohybuje mezi 10 až 40 km.

Naproti tomu elektrický skútr vybavený kvalitním lithiovým akumulátorem může nabídnout dojezd až 120 km. Můžete se s ním vypravit dokonce i na výlet. U modelů s kratším dojezdem bývá možné jej prodloužit dodatečně instalací druhé baterie.

Registrace a řidičský průkaz

Vnímáte koloběžku jen jako dětskou hračku, kterou si můžete pořídit zcela libovolně, aniž byste k tomu potřebovali „papír“? Tak jednoduché to není.

Koloběžka musí splnit podmínky uvedené ve vyhlášce č. 341/2014 Sb., případně být uvedena ve výjimkách evropského nařízení č. 168/2013. Jinak podléhá schválení k provozu na pozemních komunikacích. To znamená, že potřebujete technický průkaz, řidičské oprávnění a registrační značku.

Před nákupem byste si měli ověřit, zda má maximální rychlost do 25 km/h a výkon do 1 kW, pokud nechcete schvalování řešit. U skútru platí, že pokud si pořídíte stroj silnější než 250 W a rychlejší než 25 km/h, musíte na něj mít řidičský průkaz.

Nákladovost

Obecně je jízda na elektrokoloběžkách a elektroskútrech levná. U koloběžek se můžeme při modelové spotřebě 250 Wh dostat na cenu pouze 1 až 1,5 Kč na jediné její nabití.

U skútru je nutné v průměru počítat se spotřebou 2000 kW na jedno nabití. Při přepočtu na konkrétní sumu se tedy dostáváme na cenu 10 Kč za jedno nabití. Pokud vám jde primárně o nákladovost, počítejte tedy s tím, že elektrický skútr vás vyjde o něco dráž.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments